Projektowanie ogrodów3

Ogród w stylu praktycznym czy estetyczny – na co właściwie postawić?

Każdy przydomowy ogród może być całkowicie piękny, chociaż oczywiście piękno to pojęcie względne. Przecież istnieją zdeklarowani fani ogrodowych krasnali, dla których mogą być one synonimem prawdziwego piękna… Pomijając kwestie co do estetyki, w fazie projektowania własnego ogrodu na pewno dobrze byłoby się zastanowić, czy chcemy by przeważająca była w nim funkcja pragmatyczna, czy może raczej ta estetyczna.
W naszej geograficznej strefie ogród kojarzy się raczej z miejscem aktywnego wypoczynku, czyli niekończącego się strzyżenia trawy, grabienia liści lub też wyrywania chwastów. W USA ogród ma raczej naturalnie przedłużać funkcje salonu – służyć biernemu co do formy wypoczynkowi, by nie rzec nawet: lenistwu. Właśnie stąd słynne tarasy z licznymi leżankami i baseny.
Sam ogród może być ważnym punktem otoczenia i w naprawdę dużym stopniu niekiedy będzie podyktowany charakterem domu. Przy tych luksusowych willach trudno raczej będzie odszukać klasyczne ogrody owocowo-warzywne, a obok wiejskich domów krytych strzechą z reguły rzadko buduje się tarasy wypoczynkowe i baseny w klimacie rodem z Ameryki. Mamy możliwość w całym tym zamieszaniu poza wszelką wątpliwością trafić na równowagę, wówczas, gdy pokierujemy się umiarem i zupełnie zdroworozsądkowym podejściem. Praktyczne w swym wymiarze wykorzystanie ogrodu nie będzie przekreślać w założeniu jego funkcji estetycznych, i dokładnie odwrotnie. Bez dwóch zdań warto przyjrzeć się dokładnie własnej działce i sprecyzować cele, które dotyczą przyszłości. Czy jest konieczne, by inwestować w drogiego typu infrastrukturę, żeby zrobić wrażenie? Wcale nie. Czasami wystarcza szczypta fantazji i inwencji twórczej. Ostatecznie w każdym przypadku będziemy też mogli zwrócić się o niezbędne wsparcie do specjalistów w zakresie projektowania krajobrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>