Projektowanie ogrodów2

Pełnia codzienności wśród przydomowej, własnej zieleni w ogrodzie.

Dojście do samodzielnego posiadania domu z ogrodem stanowi cel milionów ludzi w naszym państwie. To spełnienie wyidealizowanego marzenia o niezależności, ucieczki w dalekie miejsca od miejskiego hałasu i tempa życia.
Choć nieruchomości w obszarze polskich miast są wciąż dosyć drogie, ceny jednorodzinnych zabudowań od około trzech minionych lat nie muszą koniecznie przyprawiać już o zawrót głowy. Zorganizowany w wygodnym trybie dom na prowincji, naturalnie z ogrodem, można nabyć już za równowartość stosunkowo niedużego mieszkania w mieście. Planując zakup nieruchomości, jest więc masa opcji, które trzeba rozważyć.
Jednak zerkając z bliska poczynania niektórych posiadaczy takich domów, można ulec takiemu wrażeniu, że nie w pełnym zakresie potrafią oni docenić różne walory ogrodów przydomowych. W niektórych wypadkach imponujące działki będą się zamieniały w zalane betonem parkingi, na dodatek jeszcze wyraźnie szpecone małą architekturą bardzo słabej jakości wprost z marketów z produktami budowlanymi. Co prawda profesjonalnie zorganizowanym zagospodarowaniem takiej przestrzeni raczej powinni się zająć architekci krajobrazu, jednak każdy może dojść do wniosku, że nie warto za nie wiadomo jaką cenę tworzyć z ogrodu terenu w klimacie industrialnym. Stosownie dobrane drzewa i krzewy w ogrodzie mogą spełniać zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Przykładowo, szpaler różnych drzewek lub krzewów wzdłuż płotu świetnie będzie izolował ogród przed zbyt dużym hałasem, co może być o tyle cenne, gdy działka jest położona przy intensywnie uczęszczanej drodze. Wcale niekoniecznie należy spełniać postulat powrotu do naturalnych korzeni, ale nie powinniśmy również zapomnieć o niezwykle pozytywnym wpływie roślin na nasze życie. Niedużym nakładem sił i finansowych środków możemy się zatroszczyć o to, aby ogród nie spełniał wyłącznie roli parkingu czy miejsca dedykowanego do aktywności przy grillu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>