Projektowanie ogrodów4

Projektowanie wymarzonego przydomowego ogrodu – od czego należy zacząć to działanie?

Dla wielu różnych osób już samo snucie myśli odnośnie możliwości posiadania własnego ogrodowego zakątka jest w gruncie rzeczy w takim samym stopniu ważna jak fakt mieszkania w wolnostojącym domu. I w tym miejscu ma powinno to dziwić. Przecież kawałek swojej własnej ziemi, który możemy zagospodarować wedle własnej fantazji, to tylko nieosiągalne marzenie osób mieszkających w szarych, zwyczajnych blokach. Jednak aranżacje ogrodów to wcale nie jest łatwe zadanie, a przede wszystkim dla osoby, która nie ma zbyt wielu doświadczeń na takiej płaszczyźnie. Spore grono ludzi będzie szukała zatem profesjonalnej pomocy podczas tego procesu.
Własnoręczne zaprojektowanie ogrodu należy koniecznie rozpocząć od przyjętej wstępnie koncepcji, a co się z tym wiąże zdefiniowania celu, któremu w największej mierze powinno służyć to miejsce. W inny sposób powinien zostać zaaranżowany ogród typowo pod wypoczynek, a inny charakter miał będzie z kolei ogród o funkcjach użytkowych. Naprawdę wiele osób, zwłaszcza tych dysponujących działką o pokaźnych rozmiarach, decyduje się na uprawę własnych owoców lub warzyw w ogrodzie, co jest w sumie nie tylko hobbystyczne, ale i praktyczne. Na pewno przy samym projektowaniu ogrodu nie można działać pochopnie, wycinając stare drzewa czy redukując większe głazy. Jak wiemy, drzewa rosną całe lata, należy zatem odpowiednio je szanować. Pragmatycznie zaprojektowany skalniak może być niepowtarzalnym dekoracyjnym czynnikiem, w dodatku wykonanym stosunkowo niedużym kosztem. Trzeba za podstawę przyjąć zdefiniowane drobiazgowo priorytety – dla rodzin więcej niż trzyosobowych, może być to sporej powierzchni trawnik i meble ogrodowe; dla dwojga samotnych osób – zaciszne miejsce z oczkiem wodnym. Głównie ogród powinien stanowić przestrzeń, w której po prostu będziemy świetnie się czuli, niezależnie od tego, jaki będzie miesiąc w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>